Grupy Parafialne
MĘSKI PLUTON RÓŻAŃCA
Szczególną formą propagowania Modlitwy Różańcowej przez mężczyzn są tzw. Męskie Plutony Różańca, których powstanie zainspirowały słowa z Listu do Efezjan (6, 10-13) „W końcu bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw zwierzchnościom, przeciw władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko”.
Stajemy więc do walki! Modlitwa mężczyzn ma w sobie coś z walki, dlatego mężczyznom łatwiej jest trwać w formacji przypominającej zasadami wojskowy pluton. Funkcjonowanie każdego plutonu określają jasno następujące zasady:
Męski Pluton Różańca składa się z 21 mężczyzn. Każdy z nich codziennie odmawia jedną tajemnicę Różańca („Ojcze nasz”, 10 razy „Zdrowaś Maryjo” i „Chwała Ojcu”), modlitwę do św. Michała Archanioła, wezwanie do św. Jana Pawła II oraz do św. Józefa – patrona wszystkich plutonów. Modlitwę kończy wezwanie: „Prowadź nas, Panie, drogą prawdy, honoru, pokory i męstwa”.
Ponieważ mamy 20 tajemnic różańca – dwudziestu żołnierzy plutonu odpowiada za to, żeby każdego dnia został odmówiony cały różaniec, 21 jest w rezerwie.
Raz w miesiącu następuje zmiana tajemnic, które przydziela dowódca plutonu oraz tzw. braterskich dwójek. Chodzi o to, że każdy modląc się w ciągu miesiąca pamięta szczególnie o jednym ze swoich kolegów z plutonu i powierza jego intencje i jego samego Bogu.
Ile dobra stało się za przyczyną ich modlitwy, wie tylko Bóg.
Opiekun: ks. proboszcz Dariusz Borowiec
RODZINA BŁ. EDMUNDA BOJANOWSKIEGO
Opiekun najsłabszych i pogardzanych przez innych, patriota,
społecznik i apostoł ludu wiejskiego.
Świecki założyciel żeńskiego zgromadzenia zakonnego- Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.
Zostawił wiele cennych wskazówek o wdzięczności za Boże Miłosierdzie,
służbie innym i świętości.
Co roku przybywa ludzi świeckich, którzy chcą żyć jak błogosławiony Edmund. Działalność Rodziny Edmundowej ma charakter modlitewny, formacyjny, a szczególnie charytatywny. Opiekę duchową i formacyjną sprawują Siostry Służebniczki.
Spotkania
W każdą trzecią środę miesiąca o godz. 16.30 spotykamy się w salkach parafialnych. Grupa parafialna - Rodzina bł. Edmunda Bojanowskiego stara się, zgodnie z Jego ideałami, dbać o rozwój duchowy dzieci. Organizuje: półkolonie parafialne, wyjazdy i spotkania dla dzieci i młodzieży. Comiesięczne spotkania formacyjne prowadzi siostra zakonna ze zgromadzenia założonego z inspiracji bł. Edmunda. Opiekunami są s. Archangela i ks. proboszcz.
Życiorys Błogosławionego i charyzmat
Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 r. w Grabonogu. W dzieciństwie został cudownie uzdrowiony za przyczyną Matki Bożej Bolesnej, czczonej na Świętej Górze w Gostyniu. Otrzymał on rzetelne wykształcenie katolickie. Chociaż wykazywał zainteresowania literackie, jego głównym charyzmatem okazała się praca społeczna i charytatywna. Zakładał czytelnie dla ludu, rozpowszechniając dobre czasopisma, by w ten sposób pomagać ubogiej młodzieży w zdobywaniu wykształcenia. Podczas epidemii cholery w 1849 r. poświęcił się służbie zarażonym. Mimo słabego zdrowia robił wszystko, by nieść pomoc ludowi wiejskiemu, organizował ochronki dla dzieci i opiekę nad chorymi. 3 maja 1850 r. założył zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej. Problemy zdrowotne uniemożliwiły mu realizację marzeń o kapłaństwie. Zmarł 7 sierpnia 1871 r. na plebanii w Górce Duchownej, w opinii świętości.
Beatyfikacja odbyła się w Warszawie 13 czerwca 1999 r. Stała się ona „iskrą zapalną” do założenia Stowarzyszenia „Rodzina Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego”.
DOROŚLI LEKTORZY
RÓŻANIEC RODZICÓW ZA DZIECI
KATECHEZA DLA DOROSŁYCH
Spotkania odbywaja sie w formule cyklu 6-10 katechez wiosna i jesienią.
Terminy są podawane w ogłoszeniach parafialnych.
Stwarzają okazję wysłuchania konferencji na ważne czy trudne tematy religijne i światopoglądowe, zadawania pytań duszpasterzowi bądź zaproszonemu gościowi (prelegentowi), uczestniczenia w dyskusji.
Opiekun: ks. proboszcz Dariusz Borowiec
WSPÓLNOTA DOROSŁYCH
Wspólnota powstała po pierszym Kursie Alfa w naszej parafii (2016 r.).
Każdy dorosły szukąjacy możliwości formacji religijnej może do niej należeć.
Spotkania z reguły odbywaja się w trzeci czwartek miesiąca o godz. 19.00.
W programie spotkania znajdziemy konferencję ks. proboszcza, spotkania w małej grupie, spotkanie integracyjne przy kawie i cieście lub kolacji.
Organizuje się także dodatkowe spotkania modlitewne i wyjazdy weekendowe.
Opiekun: ks. proboszcz Dariusz Borowiec
WSPÓLNOTA 'W DRODZE'
Wspólnota ma charakter międzyparafialny.
Czerpie z doświadczenia Odnowy w Duchu Świętym i Szkoły Nowej Ewangelizacji.
Spotkania formacyjne w naszej parafii odbywają się raz w miesiącu.
Wspólnota prowadzi w naszej parafii Wieczory Uwielbienia i przygotowuje Eucharystie z homilią o poszczególnych częściach Mszy świętej.
Opiekun: ks. Marek Skrzydlewski.
KRĄG BIBLIJNY
PARAFIALNA GRUPA MĘSKA ŚW JÓZEFA
CZCICIELE ŚWIĘTEGO JÓZEFA
GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB DOTKNIĘTYCH CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ
Opiekun: ks. proboszcz Dariusz Borowiec
Grupa przybrała nazwę 'Nadzieja'. Spotkanie odbywaja się raz w miesiącu w sobotę o godz. 16.30.
Pierwsza część to nabożeństwo z modlitwą za chorych i indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Druga część to spotkanie w domu parafialnym - czas na krótką konferencję, spotkanie z zaproszonym gościem i rozmowę przy kawie i cieście.
KOŚCIÓŁ DOMOWY
Opiekun: ks. Marek Skrzydlewski
Witamy wszystkich członków i sympatyków
Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie!
CZYM JEST DOMOWY KOŚCIÓŁ?
Rodzinną gałęzią Ruchu Światło-Życie. Założycielem DK jest Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987). W 1973 roku rozpoczęła się formalna działalność ruchu w wyniku organizacji pierwszych rekolekcji dla rodzin w Krościenku nad Dunajcem. Po dzień dzisiejszy znajduje się tam Centrum DK.
DLA KOGO ?
Rodzin, które chcą pogłębić wiarę i wzajemne relacje.
W JAKIM CELU?
Małżeństwa spotykają się wspólnie raz w miesiącu w małych grupach małżeństw z kapłanem by dzielić się swą wiarą i życiem. To owocuje umocnieniem małżeństwa, udzielaniem sobie wzajemnego wsparcia między małżeństwami oraz ożywianiem wiary w rodzinie. Jest to dobra forma pogłębiania wiary dla wszystkich członków rodziny.
Obecnie w naszej parafii obecny jest jeden krąg Domowego Kościoła (5 małżeństw). Zapraszamy chętnych do naszej wspólnoty, jedynym warunkiem jest małżeństwo sakramentalne. Wiek i staż małżeński nie mają znaczenia.
Dzwońcie, ustalimy termin spotkania, naprawdę warto !
KONTAKT Z NAMI:
rejondkpiekary@gmail.com
tel. 721459453
WIĘCEJ INFORMACJI NA:
www.dk.oaza.pl
www.katowice.oaza.pl
http://infodk.pl
Moderatorem i opiekunem duchowym DK w naszej parafii jest ks. Grzegorz Wieczorek.
PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA
CHÓR PARAFIALNY 'ŚWIĘTA BARBARA'
Spotkania i próby w środy o 18.00
Opiekun: ks. Adam Kuchta
Chór Święta Barbara przy naszej parafii powstał w 1977 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Eugeniusz Górnika.
Pierwszym prezesem był pan Norbert Franielczyk, dyrygentem pan Stefan Tryba. Nazwę swą chór zawdzięcza temu, że większość chórzystów była związana z górnictwem, a patronką górników jest św. Barbara. Obecnie chór liczy około 30 członków.
Główną działalność chór prowadzi na terenie naszej macierzystej parafii, biorąc udział w licznych uroczystościach kościelnych, jak Msze święte, nabożeństwa różańcowe, majowe, uroczystość Bożego Ciała, nabożeństwa bożonarodzeniowe i wielkopostne. Poza tym chór uczestniczy w koncertach organizowanych przez Okręg Piekarski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (są to koncerty o charakterze religijnym - kolędy, pieśni maryjne, oraz z okazji świąt narodowych).
Poza wyżej wymienionymi występami chór uczestniczy również w koncertach organizowanych innych miastach (Katowice, Chorzów, Żychcice, Ustroń, Szczyrk, Bochnia, Łagiewniki i inne). Chór współpracuje z katowickim chórem 'Dei Patris' organizując wiele wspólnych występów. Repertuar naszego chóru obejmuje łącznie około 100 utworów religijnych i świeckich.
Chórem dyrygowali: od 1977 do 1995 Stefan Tryba, od 1995 do 2008 Piotr Gajos, od 2009-2017 Agnieszka Sochanek, a od 2017 Anna Goj.
Obecny Zarząd:
- Dyrygent - Anna Goj
- prezes - Marek Ledwoń
- zca-prezesa - Małgorzata Dworaczek
- skarbnik - Joanna Kurzac
- sekretarz - Justyna Cichowska
- członek - Paweł Rosa
- kronikarz - Małgorzata Dworaczek
Próby odbywają się w soboty o godz. 11.00 w salce parafialnej.
Serdecznie zapraszamy wszystkich lubiących śpiew na próby naszego chóru. Chętni mogą się zgłosić bezpośrednio na próbę chóru w każdą sobotę.
STRAŻ HONOROWA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA
Msza św. wynagradzająca i spotkania formacyjne w pierwszy piątek miesiąca
Opiekun: ks. Marek Skrzydlewski
W Parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzozowicach - Kamieniu zostało założona Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 25 listopada Roku Pańskiego 2007. Początki Arcybractwa sięgają wieku XIX, zwanego wiekiem Serca Jezusowego. We francuskim mieście Bourg-en-Bresse, 13 marca 1863 r. powstała Wspólnota, która już następnego roku została zatwierdzona jako Bractwo, a czternaście lat później jako Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej inicjatorką była Wizytka - s. Maria od Najświętszego Serca.
Współczesne statuty Arcybractwa, zachęcając do propagowania kultu Najświętszego Serca jako „najbardziej pożądanej formy autentycznej pobożności względem Jezusa Chrystusa” wyznaczają związane z tym praktyki. Jedną z nich jest Godzina Obecności. Jej przeżywanie nie polega na spędzeniu godzinnej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, lecz na ofiarowaniu Panu Jezusowi wszystkiego, co się wydarzy podczas wybranej godziny w ciągu dnia w duchu uwielbienia i wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusa. Współpracując z łaską Bożą, przez modlitwę i rzetelne wykonanie swoich codziennych obowiązków, członkowie odpowiadają miłością na miłość Bożego Serca. Symboliczne zapisanie na Zegarze Straży jest znakiem podjętego zobowiązania do uświęcenia wybranej godziny, a następnie całego życia.
Oprócz codziennej Godziny Obecności zaleca się częste nawiedzanie i adoracje Najświętszego Sakramentu oraz udział w Ofierze Eucharystycznej - z Komunią św. wynagradzającą, zwłaszcza w pierwsze piątki miesiąca i w czasie nabożeństw eucharystycznych, sprawowanych w duchu zadośćuczynienia Sercu Zbawiciela za wyrządzone Mu zniewagi w Najświętszym Sakramencie. Nowenna dziewięciu pierwszych piątków miesiąca jest podstawową formą czczenia Serca Jezusa. Innym ważnym strażowym nabożeństwem jest Godzina Święta, odprawiana w czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca. W czerwcu członkowie Arcybractwa obchodzą główne święto patronalne - uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Miłość do Bożego Serca Jezusa skłania ich do pielęgnowania w sobie pobożności indywidualnej, wyrażającej się w akcie osobistego poświęcenia Sercu Bożemu i intronizacji Bożego Serca w rodzinie. Intensywne życie modlitwy, prowadzące do doskonałości chrześcijańskiej, znajduje swój wyraz w czynnej miłości bliźniego. Członkowie Straży nie pozostają obojętni na potrzeby parafii, środowiska w którym żyją, czy też współbraci ze wspólnoty. Jako grupa modlitewna są organizatorami lub współorganizatorami wielu nabożeństw i uroczystości religijnych w parafii.
Realizacja celów i zadań Arcybractwa możliwa jest przez stałą formację jego członków. Comiesięczne spotkania w Domu Parafialnym pod kierunkiem księdza Opiekuna służą formacji duchowej i intelektualnej, omówieniu bieżących spraw i nakreśleniu planu pracy na kolejny miesiąc. W pierwsze piątki miesiąca dokonuje się losowania biletów zelatorskich, zawierających wskazówki ascetyczne na dany miesiąc. Opiekę duchową nad naszą grupą sprawuje kapłan. Sprawami organizacyjnymi zajmuje się zelator oraz kronikarz i skarbnik.
Do Straży Honorowej może należeć każdy. Dziecko, młodzieniec, starzec, kobieta czy mężczyzna, osoba zamężna, samotna, poświęcona Bogu, zakonnik, zakonnica, ksiądz, biskup, papież... W naszej Parafii działa Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, do którego i Ty możesz należeć. Wybierz Godzinę Obecności przy Sercu Jezusa, wypełnij formularz oddaj go w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Otrzymasz dokumenty potwierdzające przyjęcie i zostaniesz wpisany do Księgi brackiej.
Wspólnota Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa gromadzi się na spotkaniach:
- Godzina Święta - adoracja Najświętszego Sakramentu w naszym kościele parafialnym w pierwsze czwartki miesiąca o 18.50
- Czuwanie modlitewne Arcybractwa w pierwsze piątki miesiąca o 17.00
- Uroczysta Msza święta wynagradzająca w pierwsze piątki miesiąca o 18.00
- Spotkania formacyjno - modlitewne w pierwsze piątki miesiąca po wieczornej Mszy św.
- Pielgrzymki do sanktuariów krajowych i zagranicznych
- Adoracje Najświętszego Sakramentu zawsze o 15.00 podczas:
- Czterdziestogodzinnego nabożeństwa
- Wiecznej adoracji w Parafii
- Adoracji przy „Ciemnicy” w Wielki Piątek
- Adoracji przy „Bożym Grobie” w Wielką Sobotę
W Arcybractwie Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa nic nie obowiązuje pod grzechem.
Msze święta za Parafian należących do naszego Arcybractwa są sprawowane w następujące dni:
- Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Wspomnienie św. Marii Magdaleny - 22 lipca
- Wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej - 14 września
- Wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque - 14 października
- Święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty - 27 grudnia
- Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
Wielką radością naszej Wspólnoty jest szczególna obecność św. Małgorzaty Marii Alacoque w znaku jej relikwii, które zostały do Parafii sprowadzone z Paray-le-Monial w 2008 roku. Relikwiom św. Małgorzaty oddajemy cześć zawsze w pierwszy piątek miesiąca po wieczornej Mszy św.
Ważne informacje:
-Akty oddania się Sercu Jezusa
-Historia kultu Serca Bożego
-Św. Małgorzata Maria Alacoque
-Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa
-Intronizacja Serca Jezusa
-Obietnice Najświętszego Serca Pana Jezusa
-Godzina Święta z Bożym Sercem
-Obraz Bożego Serca
-Serce Jezusa w sztuce
-Postacie czcicieli Serca Jezusa
-O wspólnocie Arcybractwa NSPJ na stronie Wizytek
-Modlitwy
-Duchowość Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego
-O wspólnocie Arcybractwa NSPJ na stronie Katolickiego Magazynu internetowego
JEŻELI PRAGNIESZ ...
- wynagradzać za grzechy i zniewagi wyrządzone Najświętszemu Sercu Zbawiciela,
- codziennie ofiarować jedną godzinę dnia, w czasie dobrowolnie wybranym, nie przerywając swoich zajęć i obowiązków,
- poznać głębiej Miłość Serca Jezusa przez częste przyjmowanie Komunii św. wynagradzającej, zwłaszcza w pierwsze piątki miesiąca,
- poświęcić się Najświętszemu Sercu Jezusa,
- przepoić swoje życie szczególną miłością braterską,
wstąp w szeregi Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Może właśnie teraz Chrystus wzywa Cię, abyś stanął pod Jego Sztandarem i pełnił Straż Honorową przy Jego Sercu przebitym włócznią za nasze grzechy?
Odpowiedz na Jego wezwanie, wypełnij formularz wpisowy i przyjdź na spotkanie z Nim w Eucharystii w każdy pierwszy piątek miesiąca, On serdecznie zaprasza i czeka na ciebie.